Výlet na Zámek Hradec nad Moravicí

Dnes vám přináším krásný tip na výlet jako z pohádky, který určitě stojí za navštívení.

Zámek jako z Disneyho pohádky Hradec nad Moravicí se nachází ve stejnojmené obci Hradec nad Moravicí v Opavském okrese.

Zámecký komplex se skládá ze dvou částí (starší část Bílí Zámek a Červený Zámek s hlavní vstupní branou z 19. století), dále se zde nachází rozsáhlý zámecký areál s parkem. V roce 2001 se zámek stal národní kulturní památkou, který je zpřístupněn veřejnosti.

Bílý Zámek

Původní gotický královský Hrad má svou rozsáhlou historii, která sahá od Přemysla Otaka II., královny Kunhuty (1279n.l.) až po Záviše z Falkenštejna. Poté jej odkoupil Jiří z Poděbrad pro své syny (1460 n.l.). V 16. století n.l. se Hradec opět vrátil do majetku Českých králů, ale neustále byl ukládán do zástavy. V roce 1585 ho odkoupil Kašpar Pruzkovský z Pruzkova a zahájil jeho přestavbu na renesanční sídlo. V roce 1778 n.l. získalo hradecké panství pruzká knížecí rodina Lichnovských z Voštic. Ti ho po požáru v roce 1796 celkově přestavěli do dnešní empirovské podoby Bílého Zámku a založili anglický park. Ve 2. polovině 19. století n.l. došlo k rozšíření zámeckého areálu o gotický Červený Zámek s bránou, věžemi, konírnami a Bílou věží. Dnes je tento skvost Národní přírodní památkou a je ve správě národního památkového ústavu.

Červený Zámek

Aktuální ceny vstupného a prohlídkové okruhy naleznete zde: https://www.zamek-hradec.cz/cs/informace-pro-navstevniky/prohlidkove-okruhy

Zajímavosti

Areál zámku a parku je svou rozlohou největší v Moravskoslezském kraji vůbec. Hradec byl mimo jiné také společenským a kulturním světem a navštívil jej například Ludwig v. Beethoven, F. Liszt, J. Mánes a mnoho dalších. Přátelské vstahy udržovali Lichnovští také s W. A. Mozartem, P. Picassem, N. Paganinim a V. Hugem a dalšími.

Náš výlet jsme zakončili na zahrádce restaurace v hotelu Sonáta asi minutu od Zámku.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.